Usługi telemedyczne a eporada, erecepta, ezwolnienie
Możliwość przeprowadzenia teleporady lekarskiej w Polsce wprowadziło rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia w sprawie gwarantowanych świadczeń medycznych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Obowiązuje ono od 5 listopada 2019 roku i w zgodzie z jego zapisami możliwe się stało udzielanie pomocy lekarskiej lub pielęgniarskiej na odległość przy pomocy systemów łączności i teleinformatycznych. Decyzję czy konieczna będzie tradycyjna wizyta w gabinecie stacjonarnym czy też wystarczy konsultacja zdalna pozostawiono lekarzowi.
Poradnia telemedyczna z eReceptą
Dzięki serwisom typu haloDoctor konsultacje lekarskie online są dostępne dla wszystkich, zarówno dla tych którzy potrzebują jednorazowej wizyty jak i tych wymagających stałej opieki medycznej. W chwili obecnej dostępnych jest 300 lekarzy 40 specjalizacji a ich liczba stale się powiększa. Możliwość rejestracji jest codziennie o każdej porze, przychodnie telemedyczne pracują w systemie 24/7. Wielu lekarzy jest dostępnych wieczorami a także w weekend.
Jak łączy się z lekarzem zdalnie? Do wyboru są 3 formy:
- czat,
- wideorozmowa,
- telekonsultacja.
Wystarczy mieć odpowiedni sprzęt tj. komputer, laptop, smartfon i dostęp do internetu.
Jak dostać eReceptę?
Podczas teleporady jest możliwa do uzyskania erecepta. Od lekarza z haloDoctor otrzymasz ją nawet bez dostępu do IKP, tj. Internetowego Konta Pacjenta. System tej platformy jest skonstruowany tak, że erecepta jest bezpośrednio przekazywana jako SMS z 4-cyfrowym kodem, który przedstawia się w aptece z numerem PESEL w aptece lub jako kod kreskowy w pliku PDF w e-mailu do przedstawienia farmaceucie.
A jeżeli lekarz online wystawi ezwolnienie? To też żaden problem. Dzięki jednolitemu systemowi każdy specjalista, bez względu czy przyjmuje pacjentów stacjonarnie czy zdalnie, przesyła tzw. L4 elektronicznie bezpośrednio do pracodawcy.
Konsultacja z lekarzem, erecepta, ezwolnienie na wyciągnięcie ręki - bez kolejek i dojazdów do przychodni? Tak, to możliwe! Telemedycyna zmieniła oblicze polskiej opieki zdrowotnej sprawiając, że jest bardziej dostępna dla pacjentów.