10 rzeczy, które warto wiedzieć o endometriozie

W Polsce endometrioza dotyka jedną na siedem kobiet w wieku rozrodczym. Ból miednicy, obfite miesiączki, skrajne zmęczenie... Konsekwencje tej choroby ginekologicznej dla jakości życia i płodności mogą być znaczące. Jak rozpoznaje się jej objawy? Jak się ją leczy? Dokonujemy bilansu tej przewlekłej choroby.

 

  1. Jest to częsta choroba

Szacuje się, że około 15% kobiet, czyli jedna na siedem, jest dotknięta endometriozą. W Polsce jest to około trzech milionów osób. Częstość występowania stale rośnie, szczególnie ze względu na stopniową poprawę czasu potrzebnego na postawienie diagnozy.

 

  1. Przyczyny endometriozy są słabo poznane

Składa się na to kilka czynników. W ponad 10% przypadków choroba ma podłoże genetyczne. Ale ważne są również czynniki środowiskowe, zwłaszcza substancje chemiczne. Jeśli chodzi o zjawiska tłumaczące występowanie tej choroby, można przytoczyć przede wszystkim coraz częściej krytykowaną teorię refluksu (cofanie się krwi z okresu do jajowodów), anomalii układu immunologicznego (który nie jest w stanie wyeliminować zmian), czy pochodzenia embrionalnego (słabe różnicowanie się komórek lub zmiany odziedziczone po matce).

Substancje zaburzające gospodarkę hormonalną, powodują hiperestrogenizm, znajdują się w łańcuchu pokarmowym. Może to tłumaczyć, obok innych czynników, wzrost liczby przypadków endometriozy.

Naukowcy potwierdzają, że substancje zaburzające gospodarkę hormonalną są obecne w kilku produktach kosmetycznych. I twierdzą, że stosowanie kosmetyków (takich jak maseczki do twarzy, szminki, kremy do twarzy, lakiery do paznokci, farby do włosów...) może być związane ze zwiększonym prawdopodobieństwem rozwoju endometriozy, ponieważ niektóre z ich składników chemicznych naśladują lub blokują działanie hormonów.

 

Badacze określili ilościowo poziom dwóch rodzajów substancji zaburzających gospodarkę hormonalną, szeroko stosowanych w przemyśle kosmetycznym, parabenów i benzofenonów, u 124 kobiet (z endometriozą i bez), przed zebraniem informacji na temat stosowania przez nie kilku rodzajów kosmetyków. Wyniki wykazały wyraźny związek między częstszym stosowaniem różnego rodzaju kosmetyków a wyższym wewnętrznym poziomem parabenów i benzofenonów. Ponadto lekarze stwierdzili, że zaobserwowali, że wewnętrzne poziomy niektórych z tych substancji zaburzających gospodarkę hormonalną były związane z ryzykiem endometriozy.

 

  1. Endometrioza może mieć wpływ na kilka narządów

Choroba ta jest łagodna, ale może przekroczyć pewne granice w organizmie. Początkowo komórki w wyściółce macicy (endometrium) zaczynają się rozrastać. Następnie rozprzestrzeniają się do jajowodów i mogą przedostać się do okolicznych narządów: jajników, pęcherza moczowego, odbytnicy, okrężnicy itp.

Komórki endometrialne zaczynają krwawić, co powoduje powstawanie krwiaków. Aby się bronić, organizm wytwarza tkankę zapalną. To właśnie tłumaczy przewlekły stan zapalny i ból.

 

  1. Choroba ginekologiczna ma wpływ na życie codzienne

Dwie trzecie kobiet cierpiących na endometriozę skarży się na ból. Jego intensywność jest jednak bardzo różna. Ból pojawia się głównie w czasie menstruacji. Może również przeszkadzać w kontaktach seksualnych, ból ten ma znaczący wpływ na życie codzienne i małżeństwo.

 

  1. Nie należy zaniedbywać problemów u nastolatków

Ból może pojawić się już przy pierwszej miesiączce. Młoda dziewczyna, która nie może pójść do szkoły, ponieważ odczuwa zbyt silny ból podczas miesiączki, powinna zgłosić się do lekarza. Ból ten jest zbyt często lekceważony i uważany za normalny.

 

  1. Endometrioza przyczyną niepłodności

W zależności od lokalizacji, zmiany mogą utrudniać spotkanie jaja i plemnika lub uniemożliwiać zagnieżdżenie się. Dlatego właśnie endometrioza jest odpowiedzialna za niepłodność w 30-50% przypadków.

Ale choroba jest myląca. Niektóre kobiety są bardzo dotknięte tą chorobą, a mimo to nie będą miały trudności z zajściem w ciążę.

 

  1. Diagnoza jest często zbyt późna

Kobiety, które skarżą się na ból powinny być zbadane. Badanie ultrasonograficzne endowaginalne, wykonywane przez specjalistę radiologa, pozwala na dokładne odwzorowanie zmian. Jednak niewielu radiologów jest wystarczająco przeszkolonych do wykrywania tej choroby. Należy przynajmniej wykonać badanie rezonansem magnetycznym.

W przypadku endometriozy, opóźnienie w diagnozie jest znaczne: średnio siedem lat. Opóźnienie to może mieć bardzo istotne konsekwencje w zakresie płodności.

 

  1. Chirurgia dotyczy tylko mniejszości przypadków

Głównym sposobem leczenia endometriozy jest zatrzymanie krwawienia poprzez zahamowanie miesiączki. W tym celu przepisuje się tabletkę, która musi być przyjmowana w sposób ciągły.

Gdy tylko pojawi się pragnienie zajścia w ciążę, antykoncepcja ta zostaje przerwana. Następnie cykl miesiączkowy powraca do normy. Jeśli ból powraca, leczy się go środkami przeciwbólowymi.

Jeśli po roku nie ma ciąży, rozważane jest medycznie wspomagane. W ostateczności, po niepowodzeniu wszystkich metod leczenia hormonalnego lub w przypadku obecności dużych torbieli na jajnikach, operacja chirurgiczna pozwoli na usunięcie uciążliwych zmian i bardzo często umożliwi zajście w ciążę. Operacja dotyczy tylko około 10% przypadków i jest zazwyczaj wykonywana laparoskopowo.

 

  1. Można się z niej wyleczyć?

Ból i/lub problemy z płodnością mogą być rozwiązane w 70% przypadków. Konieczne jest jednak odpowiednio wczesne rozpoznanie i prawidłowe leczenie, co wymaga współpracy z zespołem wielodyscyplinarnym (ginekolog, urolog, itp.).

 

  1. Objawy ustępują w okresie menopauzy

Po ustaniu miesiączki objawy znikają, zwłaszcza ból. Ale zmiany chorobowe pozostają. Zaleca się usunięcie torbieli endometrioidalnych jajnika, ponieważ zwiększają one ryzyko zachorowania na raka.