Gdzie i jak znajdę fizjoterapeutę?

Dawno, dawno temu…

Fizjoterapia to dziedzina medycyny stawiająca sobie za zadanie oddziaływanie na organizm za pośrednictwem stosowania bodźców, które wywołują konkretne reakcje. Jej korzenie sięgają historii starożytnej, ponieważ we wszystkich kulturach świata znany był związek istniejący pomiędzy aktywnością fizyczną oraz stanem zdrowia. Dzięki tej wiedzy włączono do metod leczenia między innymi znany nam dobrze masaż rehabilitacyjny oraz rozmaite zabiegi wymagający użycia ciepłej lub zimnej wody, gładkich kamieni, czy gimnastyki. W miarę rozwoju technologicznego od XX wieku fizjoterapia zaczęła się gwałtownie rozwijać, a w obręb znanych metod wprowadzone zostały kolejne. Dziś w fizjoterapii wykorzystuje się między innymi falę uderzeniową, a rolę masażysty w niektórych przypadkach przejmują specjalistyczne roboty.

 

Tu i teraz

Poszukiwania gabinetu fizjoterapeuty zwykle ma miejsce wtedy, gdy dojdzie do jakiegoś urazu, dającego objawy bólowe, których nie sposób lekceważyć. W takiej chwili liczy się dla nas szybkość pozyskiwania informacji prowadzących do zdobycia fachowej pomocy, dlatego nie dziwi fakt, że pierwszy kontakt ze specjalistami tej dziedziny najczęściej następuje za pośrednictwem Internetu. Jako, że w XXI wieku niemal każdy posiada telefon z dostępem do sieci, często właśnie w ten sposób korzystamy z największej bazy fizjoterapeutów, jaką daje nam obecnie świat wirtualny. Kiedy liczy się czas, rzadko zaglądamy dalej niż na ósmą pozycję w wynikach prezentowanych przez wyszukiwarkę, stąd popularność większych portali medycznych służących jako zbiór informacji o dużej ilości gabinetów naraz. Zgromadzone przez tego typu strony dane pozwalają często na dobre zorientowanie się w dostępności do usług fizjoterapeutycznych na interesującym nas obszarze.

 

Jak wybierać?

Przeglądając ranking fizjoterapeutów na stronie możemy zasięgnąć informacji dotyczących zarówno medyków, jak i funkcjonowania gabinetu. Wśród rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę warto wymienić dostępne możliwości płatnicze oraz sposób umawiania się na kolejne wizyty. Jako, że większość rzeczy obecnie robimy korzystając z dobrodziejstw sieci, naprawdę przydatna okaże się funkcja zdalnej rejestracji. To wygodne, kiedy odpadają próby dodzwonienia się do gabinetu, do niedawna spędzające sen z oczu niejednemu pacjentowi. Nie bez znaczenia będzie też możliwość płacenia kartą, dzięki której nie musimy martwić się o posiadanie przy sobie odpowiedniej ilości gotówki.
Skoro wiemy już, czego oczekiwać od gabinetu, zastanówmy się nad samym specjalistą – co możemy zweryfikować w oparciu o dane z sieci? Przede wszystkim, warto zaznaczyć, że podobnie jak w przypadku lekarza, zawód fizjoterapeuty wykonywać można jedynie posiadając stosowne uprawnienia. Na stronie Krajowej Izby Fizjoterapeutów odnaleźć można Krajowy Rejestr Fizjoterapeutów, w którym po wpisaniu w odpowiednie pola imienia i nazwiska interesującego nas specjalisty odnaleźć można podstawowe dane odnośnie jego prawa do wykonywania pracy. Oczywiście zapoznajemy się wnikliwie także z opiniami pacjentów, jeżeli mamy do nich dostęp. Warto pamiętać, że kilka negatywnych komentarzy nie powinno w naszych oczach przekreślać medyka, ponieważ przedmiotem oceny mogło paść coś nieistotnego z punktu widzenia terapii, co nie spodobało się opiniodawcy. Niejednokrotnie tego typu komentarze związane są nie z jakością usług, ale na przykład bezpośredniością fizjoterapeuty, która jednemu pacjentowi wyda się wadą, a dla innego będzie zaletą. Decyzja o wizycie w tym, czy innym gabinecie jest istotna, dlatego warto zasięgnąć jak największej ilości informacji – na szczęście w XXI wieku większość specjalistów dba o to, żeby dane w sieci były jak najaktualniejsze i jak najdokładniejsze.

edmelektroniczna dokumentacja medycznaportal dla specjalistówportal fizjoterapeutycznyportal fizjoterapiiportal dla rehabilitacjiportal medycznyprogram dla lekarzyrejestracja online